Moot Court Cell

Moot Court Cell



ABOUT THE CENTRE:

The Moot Court Association (MCA) is a student-run body and is guided by the Faculty In-charge to achieve its objective of inculcating an interest of mooting among the students by developing and honing their research and oratory skills. In order to help over 200 students to excel in various national and international moot court and trial advocacy competitions organized within the country and outside, MCA organizes Zenith, Knockout Rounds and the Challenger Series. To this end, the MCA has adopted a rigorous review process to mentor and guide the students in their preparation for external competitions. The MCA annually conducts Zeal which is a Moot Court Competition mandatorily held for first years so facilitate the growth of their research and advocacy skills. The MCA also conducts its flagship National Moot Court Competition hosting 30 Law Schools and legal professionals from all over the country. The constant endeavour of the MCA members in conducting various training sessions and facilitating an expansive student led review process has brought various accolades and awards to the Institution at over 70 Moot Court and Trial Advocacy Competitions held across India at various national and international platforms .



Objectives of the Association:

  • To introduce the students to Mooting.

  • To inculcate in students, the skills required to Moot to the best of their capabilities.

  • To facilitate the students to participate in various National and International Moot Court Competitions and National Trial Advocacy Competitions by providing the required assistance.



Faculty-in-charge : Mr. Avinash Singh (Assistant Professor)

Official Email-id of the Association : mca@slsh.edu.in



List of members with official Email id only

SNO

NAME

EMAIL ID

DESIGNATION

 1

Praniti Ganjoo

praniti.ganjoo@slsh.edu.in

President

 2

Aditi Shrivastava

aditi.shrivastava@slsh.edu.in

Vice-President

 3

Shilpa Margaret Kurian

shilpa.kurian@slsh.edu.in

Senior Member

 4

Amit Dave

amit.dave@slsh.edu.in

Senior Member

 5

Rikit Shahi

rikit.shahi@student.slsh.edu.in

Officiating- President

 6

Anvita G. Joshi

anvita.joshi@student.slsh.edu.in

Secretary

 7

Anushka Biddappa

anushka.biddappa@student.slsh.edu.in

Member

 8

Naomi Almedia

naomi.disha@student.slsh.edu.in

Member

 9

Deeksha Prakash

deeksha.prakash@student.slsh.edu.in

Member

 10

Aishwarya Julinka Anand

aishwarya_julinka-anand@student.slsh.edu.in

Joint- Secretary

 11

Suhaib Ashraf

suhaib_ashraf@student.slsh.edu.in

Member

 12

Subhrotosh Banerjee

subhrotosh_banerjee@student.slsh.edu.in

Member

 13

Vinamra Gogia

Vinamra_gogia@student.slsh.edu.in

Member

 14

Ananya bhonsle

ananya_vikas_bhonsle@student.slsh.edu.in

Member

 15

Krishnan K.S

krishnan_ks@student.slsh.edu.in

Member

 16

K. Suchint

k.suchint@student_slsh_edu.in

Member

 17

Kavish Arora

Kavish.vinay@student.slsh.edu.in

Member

 18

Vishvak Sunil

vishvak.sunil@student.slsh.edu.in

Member

 19

Sankarshana Kulkarni

sankarshana.kulkarni@student.slsh.edu.in

Member

 20

Sahana Sathiya

sahana.sathiya@student.slsh.edu.in

Member


Activities conducted by the Association:

  • Moot Court Orientation Programme

  • Zeal

  • Zenith

  • Challenger Series & Knock Out rounds



ACADEMIS YEAR 2018- 2019

SNO

PARTICIPANTS

COMPETITION NAME & DATES

AWARD

1

Palak Agarwal
Kumkum Mandhanya
Dheeraj Kumar

Pendekanti Venkatasubbaiah Memorial National Moot Court Competition, 2018

WINNERS Best Mooter (Palak Agarwal)

2

Bhavna Menon
Shreya Ananth
Sagar Subramanian

5th VIPS International Law Moot Court Competition, 2018

WINNERS Best Speaker (Shreya Ananth)

3

Anshul Bhuwalka
Palak Otwani
Pradosh Shetty

Checkmate: AIL National Moot Court Competition- 2019

1st Runners Up

4

Pooja Rao Putrevu
Sindhu Akella
Akshitha Reddy

Late Kusumatai Chavan National Moot Court Competition- 2019

1st Runners 3rd Best Speaker (Pooja Rao Putrevu)

5

Akshita Das
Jessica Thomas
Mehjabeen Haider

SDM Law College's Lex Obris International Trade Law Moot- 2019

1st Runners

6

Aarya S. Puthran
Niranjani S. Nair
Kavya Krishnan

M. K Nambyar Memorial @Raja Lakhamgoud Law College, Belagavi

1st Runners

7

Ayushi Verma
Sharanya

National Moot @ Shantaram Potdukhe College of Law, Chandrapur, Maharasthra

1st Runners Up Best Speaker (Ayushi Verma)

8

Aditi Shrivastava
Anushka Rastogi
Saloni Thapa

National Moot Court Competition 2019, K.C Law College, Mumbai

1st Runners Up

9

Chaitanya Tripathi
Yogesh Shukla
Barun Garg

MSS Law College State Level Moot Court Competition- 2018

1st Runners Up

10

Aritra Deb
Devika Mallik
Nayantara Bhattacharyya

3rd Law College Dehradun National Moot 2018 on Constitutional Law, 2018

2nd Runners Up Best Advocate- Female (Devika Mallik)

11

Atharava Singh
Ashaab Khan
Aamir Javed

SASTRA Surana & Surana South Regional Trial Advocacy Moot and Judgement Writing Competition- 2018

2nd Runners Up

12

Navneet Dogra
Dhwija Shah
Shilpa Margaret Kurian

13th Late Adv. Jaibhave National Moot Trial Competition- 2019

2nd Runners Up Best Advocate (Navneet Dogra) Best Female Advocate (Dhwija Shah

13

Yashodhara Roy
Shramanna Dwibedi
Varshini Puni

6th KIIT National Moot Court Competition, 2018

Semi-Finalist

14

Tanmay Rai
Shristi Doshi
Arushi Jain

1st All India National Moot Court Competition @ Vivekananda Law College, Puttur Karnataka- 2019

Semi-Finalist

15

Shambhavi Shrivastava
Anushka Misra
Nikitha B.C

2nd Law Guru National Open Moot Court Competition- 2019

Semi-Finalist

16

Arjun Mohan
Kousi Das
Bhanu

Shri NJY 4th Memorial National Moot Court Competition- 2019

Semi-Finalist

17

Vedjanani
Asha Sreedhar
Arundathi Das

8th ILNU National Moot Court Competition, 2018

Quarter-Finalist

18

Gauravjeet Sokhi
Barkha Sahu
Amitoj Singh

Surana & Surana and UPES School of Law National Insolvency Moot, 2018

Quarter-Finalist

19

Dhwija Shah
Abhinav Pisharody
Manan Chandak

1st Surana & Surana – International Investment & Arbitration Moot, 2018

Quarter-Finalist

20

Ashi Pahariya
Paulomi Das
Riddhi Agarwal

IMS Unison University’s National Moot Court Competition- 2018

Quarter-Finalist

21

Mishthi Seth
Bhoomi Kuroop
Tressa Maria Joseph

CMR VI National Moot Court Competition- 2018

Quarter-Finalist

22

Rachel Johnson
Easwari Nair
Shriya Gopalakrishnan

7th RMLNLU SCC Online International Media Law Moot Court Competition- 2019

Quarter-Finalist Best Orator (Easwari Nair)

23

Ayushi Mishra Sukriti Tripathi Vaibhavi Perugu

2nd Surana & Surana and RGNUL International Law Moot, 2018

Quarter-Finalist

24

Joby Nobel
Aastha Asmita
Irine Mathew

Panjab Universiy Regional Centre's Moot Court Competition- 2019

Quarter-Finalist

25

Abhijith Christopher
K.S. Aravind
Mahee Vohra

SAARCLAW- Jagran Lakecity University Moot- 2019

Quarter-Finalist

26

Bhakti Madan
Navneet Dogra
Anubha Pandey

5th Damodaram Sanjivayya National Moot Court Competition- 2019

Quarter-Finalist

27

Srijita Chattopadhyay
Abhishek Arul
Utkarsh Sharma

2nd Surana & Surana and Dr. M.S. Ramaiah Tort Law Moot and Judgement Writing Competitions- 2019

Quarter-Finalist

28

Ruchira Bali
Samyukta Prabhakaran
Kumar Gaurav

2nd TNNLU- CCI National Moot Court Competition- 2019

Quarter-Finalist

29

Praniti Ganjoo
Swaran Paul Arakal
Ananya Shankar

University of North Bengal National Moot Court Competition- 2019

Quarter-Finalist

30

Varun Ambati
K.S.S.K.V. Raghav Reddy
Shreedhar Dasari

Bennet University National Moot Court Competition- 2019

Quarter-Finalist

31

Megha Pillai
Akarsh S.V.
Parvati Nandakumar

IV Al- Ameen National Moot Competition- 2019, Bangalore

Quarter-Finalist Best Researcher (Megha Pillai)

32

Aviral Arun
Budhaditya P.
Sonal Gupta

Anand Swaroop Gupta National Moot Court Competition 2019 @ Sharda University, Noida

Octa-Finalist

33

Tamanna Bandhyopadhyay
Vaishnavi Agarwal

Lex Et Justitia Moot Court Competition @ PES University, Bangalore- 2019

Best Memorial Best Female Advocate (Vaishnavi Agarwal) 2nd Best Researcher (Tamanna Bandhyopadhyay)

34

Sakshi Mehra
Yashi Agarwal
Spoorti Reddy

5th SGT University National Moot Court Competition- 2019

Best Memorial

35

Ohmkar Vishal
Pranshu Holkar
Abhigyan Singh

4th Rationibus Jure National Moot SRM, Tamil Nadu

Best Memorial

36

Shefali Prasad
Divya Basan
Mehak Agarwal

5th Auro University National Moot Court Competition- 2019

Best Memorial

37

Afnaan Khan
Krishna Gattani
Krishnayan Das

KLE National Law Fest 2019 SPARKLE Mumbai

Best Memorial

38

Akansh Acharya
Gaurav Kedia
Vaibhav Chandra

4th National Moot Court 2019, Vidhigyan M.K.E.S College of Law, Mumbai

Best Memorial

39

Koyal Mishra
Bharath Kondaparthy
Pranjanya Rathore

CNLU National Moot Court Competition 2019

Best Memorial

40

Prafful Parashar
Yash Raj
Kritika Chandak

NEHU Second National Moot Court Competition- 2018, Shillong

Best Mooter (Yash Raj)



ACADEMIS YEAR 2019- 2020

NATIONAL MOOT COURT COMPETITIONS

SNO

PARTICIPANTS

COMPETITION NAME & DATES

AWARD

1

Saumya Tripathi
Shruti Kulshreshtha
Tejaswini Lala

6th Justice Murtaza Hussain Memorial National Moot Court Competition- 2019
20th- 22nd September 2019

WINNERS

2

Devanshi Pokhriyal
Sreeja Gangishetty

Surana & Surana and Raffles University Labour Law Moot Court Competition- 2019
12th- 13th October 2019

WINNERS

3

Akshat Mittal
Bonam Shruti
Telaru Dharani

SSG National Moot Court Competition at PUSSGRC, Hoshiarpur- 2020
7th- 9th February 2020

WINNERS

4

Lakshmi Menon
Riya Sinha
Sumer Karekar

3rd Dr. R. U. Singh Memorial Moot Court Competition- 2020
14th- 16th February 2020

WINNERS

5

Krati Garg
Smriti Bhambhani
S.B. Aditi

ALC National Moot Court Competition- 2020
16th- 17th February 2020

WINNERS

6

Manogya Chava
Anya Parikh
Smruti Poola

1st BS Abdur Rahman National Moot Court Competition- 2019
6th- 8th September 2019

1st Runners Up & Best Memorial

7

Dhruv Dev Gupta
Kanishk Pandey
Pranay Golcha

4th UPES Dehradun National Techno Legal Moot Court Competition- 2019
25th- 27th September 2019

1st Runners Up & Best Memorial

8

Chhatrapal Singh
Akshata Ramesh
Kunal Nadkarni

National Moot Court Championship at Reva University Bangalore- 2019
11th- 12th October 2019

1st Runners Up

9

Prashastha Cormaty
Surabhi Srinivasan
Lassya Pemmaraju

3rd Seth Jagannath Bajaj Memorial RNBGU National Moot Court Competition- 2020
1st- 3rd February 2020

1st Runners Up & Best Speaker (Surabhi)

10

Praniti Ganjoo
Anushka Biddappa
Shilpa Margaret Kurian

2nd CCI- NUJS National Moot Court Competition- 2020
21st- 23rd February 2020

1st Runners Up & Best Memorial

11

Snehal Singh
Bharat Singh Rathore
Suman Satalkar

10th RLC Saquib Rizvi Memorial National Moot Court Competition- 2020
13th- 15th March 2020

1st Runners Up & Best Speaker (Bharat Singh Rathore)

12

Dhwija Shah
Tanmay Karmakar
Rayona Basu

3rd Surana & Surana UILS Environmental Law Moot- 2019
27th- 29th September 2019

Semi- Finalist (3rd Best Team) Best Memorial

13

Shreya Sharma
Winnie Mathew
Srinitya J. Joshi

2nd All India Nation Moot Court Competition; Dakshina Kannada, Karnataka
21st- 23rd February 2020

Semi- Finalist (3rd Best Team)

14

Anusha Banerjee
Vishruti Chauhan
Ashi Pahariya

Justice Dipak Mishra Moot Court at Geeta Institute of Law, Panipat- 2020
29th February- 1st March 2020

Semi- Finalist (3rd Best Team)

15

Ayushi Mishra
Vaibhavi Perugu
Sukriti Tripathi

2nd TNNLU- CCI National Moot Court Competition- 2019
6th- 8th March 2020

Semi- Finalist

16

Kartikey Swami
Anna Koshy
Shravan Mohanty

5th National Moot Court Competition at Al-Ameen College of Law- 2020
13th- 15th March 2020

Semi- Finalist (3rd Best Team)

17

Naomi Almeida
Antara Balaji
Nishant Shah

8th Prof. V.S. Mani Memorial International Law Moot- 2019
18th- 20th October 2019

Best Speaker (Naomi Almeida)

18

Riddhi Mundra
Siddhant Jain

4th Dehradun Law College Faculty of Law, Uttaranchal University National Moot Court Competition- 2019
4th- 6th October 2019

Best Memorial

19

Akshita Agarwal
Abhisena Dey
Sohail Sen

2nd Jagannath Memorial Moot Court Competition- 2020
14th- 16th February 2020

Best Memorial

20

Praneetha Sreeramula
Shonali Awasthi
Yashvi Pincha

M K Nambyar Moot Court at Raja Lakhamgouda Law College- 2020
13th- 15th March 2020

Best Memorial

21

Priyanka Patil
Bahnidipa
Arpit Oza

1st Dr. MVVS Murthy Moot Court Competition on Space Law 2020
6th- 8th March 2020

Best Researcher (Arpit)



NATIONAL TRIAL ADVOCACY COMPETITIONS

SNO

PARTICIPANTS

COMPETITION NAME & DATES

AWARD

1

Nandini Jiva
Naman Tyagi
Shantanu Seth

4th National Trial Advocacy Competition 2019
13th-15th September, 2019.

WINNERS

2

Vedjanani Sugavanam
Kevin Jayaraj
Arundathi. K

Jus Lex Trial Advocacy Competition 2019
16th-18th August, 2019.

1st Runners Up

3

Suhaib Ashraf
Subhrotosh Banerjee
Vinamra Gogia

KTS Tulsi Mock Trial Competition, 2020
14th To 16th February 2020

2nd Runners Up

4

Dipshikha Mukherjee
Aditya Verma
Aniruddh Singh

Pravin Gandhi’s 9th Nyayavalokan Trial Advocacy & Judgment Writing Competition 2019
10th-13th October, 2019.

Semi- Finalist



INTERNATIONAL MOOT COURT COMPETITIONS

SNO

PARTICIPANTS

COMPETITION NAME & DATES

AWARD

1

Palakh Agrawal
Kumkum Mandhanya
Anshul Bhuwalka

South and West Asia Regional Rounds of 18th John H. Jackson International Moot Court Competition.
6th to 7th May 2020

Best Written Submission (Overall) and Best Written Submission (Complainant)

2

Soumya Sannidhanam
Sukriti Tripathi
Ayushi Mishra

19th Henry Dunant Memorial Moot Court Competition 2019.
19th to 22nd September 2019

Quarter Finalists

3

Ashaab Khan
Aamir Javed
Navneet Dogra
Sanjana L.B.

Asia Pacific Friendly Rounds 2020, International Criminal Court Moot Court Competition.

Best Government Team (Fourth Runner Up) Fifth Best Government Counsel (Navneet Dogra)

4

Ankita Das
Udepta Choudhury
Shruti Ganguli

Price Media Law Moot Court Competition (South Asia Rounds)
14th to 17th November 2019

Top ten speakers (Shruti Ganguli)